• warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: disallowed Unicode code point (>= 0xd800 && <= 0xdfff) at offset 1811 in /home/civiense/public_html/sites/all/modules/contrib/ctools/includes/cleanstring.inc on line 157.
  • warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: disallowed Unicode code point (>= 0xd800 && <= 0xdfff) at offset 1811 in /home/civiense/public_html/sites/all/modules/contrib/ctools/includes/cleanstring.inc on line 157.
  • warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: disallowed Unicode code point (>= 0xd800 && <= 0xdfff) at offset 1811 in /home/civiense/public_html/sites/all/modules/contrib/ctools/includes/cleanstring.inc on line 157.
  • warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: disallowed Unicode code point (>= 0xd800 && <= 0xdfff) at offset 1811 in /home/civiense/public_html/sites/all/modules/contrib/ctools/includes/cleanstring.inc on line 157.

Seminarier rustar för lönesamtal

Benny Johanssons bild
mån, 2013-02-04 12:19 av Benny Johansson
Civilekonomernas medlemmar är ofta på arbetsplatser med s.k. processavtal. För att de ska fungera på avsett sätt är det bra att vara rustad med kunskaper och fakta. Lise Iderström, ombudsman på Civilekonomerna, håller som bäst på att förbereda dessa och Civilekonombloggen ställer några nyfikna frågor.

Nyfikenheten har bubblat inom mig ett tag. Hur går det med förberedelserna för årets löneseminarier? Jag går in till Lise Iderström, som idogt arbetar med förberedelserna. Hon tittar upp lite frånvarande, djupt absorberad av excell-listor och halvfärdiga power-points.

Första frågan blir vad Civilekonomerna vill åstadkomma med de årliga löneseminarierna?  Lise svarar att "ju bättre våra medlemmar förstår hur Akademikerförbundens processavtal ska fungera i praktiken, desto större möjligheter har de att själva påverka sin egen löneutveckling. Dessutom kan de bidra till att lönerevisionsprocessen i sig flyter bättre och förhoppningsvis får vi på så vis en god spiral".

Sen frågar jag om vad som händer under ett löneseminarium. Jo, svarar Lise, det går till så att en eller ett par ombudsmän från förbundet berättar om hur processen ska gå till vid lönerevisioner, från utvecklingssamtal tills den nya lönen är satt. Vi berättar lite om avtalsrörelsen i stort, om löneläget för civilekonomer och ger lite tips på vad man bör tänka på inför lönesamtalet.

Kan du ge exempel på några vanliga frågor från medlemmarna? Det är enkelt, säger Lise. Ofta vill våra medlemmar veta hur man ska göra när arbetsgivaren presenterar ”potten”, eller stupstocken som det egentligen handlar om för våra medlemmars del, som ett tak för individen snarare än ett golv för kollektivet. Här kan vi ge dem en del argument.

Den som blir mer nyfiken kan, som medlem, själv delta i ett löneseminarium. I år, berättar Lise, 

kommer de att hållas i Malmö, Stockholm, Göteborg, Luleå, Sundsvall och Jönköping. Exakt tid och plats är ännu inte helt bestämt, men vi kommer att förlägga dem strax innan eller efter sportlovet på respektive ort.